Strefa WMS

Serwis Studentów Wydziału Matematyki Stosowanej AGH

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dr Meszka o zastosowaniach kombinatoryki w piłce nożnej

Rozpoczynające się dziś mistrzostwa Europy w piłce nożnej skłaniają do do zastanowienia nad zastosowaniami matematyki w najpopularniejszej dyscyplinie sportu. Problem możliwości zastosowania reguł kombinatoryki przy organizacji wydarzeń sportowych z udziałem wielu drużyn porusza na blogu naukowym AGH znany studentom WMS dr Mariusz Meszka.

Jak zauważa doktor, zorganizowanie turnieju sportowego wymaga efektywnego działania na wielu płaszczyznach. Jednym z najważniejszych elementów jest optymalny harmonogram, którego najbardziej istotny komponent stanowi szczegółowy schemat rozgrywania poszczególnych gier w ramach odpowiednich przedziałów czasowych. Zawsze zasadniczym celem jest zagwarantowanie najbardziej równych szans w sportowej rywalizacji dla wszystkich uczestników turnieju, przy jednoczesnym zapewnieniu jak największej atrakcyjności z punktu widzenia kibiców.

Jak więc skonstruować optymalny harmonogram?

- Może być wykonane w oparciu o tzw. Tablice Bergera, rozwiązania znane i wykorzystywane już w XIX wieku. Schematy te są nadal narzędziem powszechnie stosowanym w wielu krajach. Obecnie z tego rozwiązania korzystają w Polsce m.in. ligi piłki nożnej (poza Ekstraklasą), koszykówki, piłki siatkowej oraz piłki ręcznej - pisze dr Meszka.

Efektem jego długoletniej pracy (wspólnie z profesorem Daliborem Fronckiem z Uniwersytetu Minnesota Duluth w USA) są schematy spełniające wszystkie wyżej wymienione kryteria, przygotowane na potrzeby Orange Ekstraklasy (wykorzystywane w latach 2007-09) oraz Gambrinus Ligi - czeskiej pierwszej ligi piłki nożnej (wykorzystywane od roku 2002).

Założenia konstrukcji optymalnego harmonogram i opis teorii można przeczytać w blogu naukowym AGH.

(frk)

 

Poprawiony: czwartek, 07 czerwca 2012 21:18